Zonnepanelen salderen: wat betekent het voor uw
Zonnepanelen salderen stopt per 1 januari 2027 volledig — niet stapsgewijs, maar in één keer — en dat verandert de financiële rekening voor elk huishouden met zonnepanelen.
Korte samenvatting
- De salderingsregeling stopt op 1 januari 2027 volledig; de Eerste Kamer besloot dit op 17 december 2024.
- Een gemiddeld huishouden met 12 panelen in Utrecht verdient na 2027 circa €797/jaar in plaats van €992/jaar bij volledige saldering.
- De terugverdientijd loopt gemiddeld 1,5 tot 3 jaar extra op; thuiswerkers met 45%+ zelfverbruik merken dit nauwelijks.
- Drie gedragsaanpassingen — wasmachine overdag, slim EV laden, boiler programmeren — kunnen uw zelfverbruik verhogen van 25% naar 45–55%.
Hoe werkt zonnepanelen salderen en wanneer stopt het?
Bij saldering mag u teruggeleverde zonnestroom wegstrepen tegen uw afname van het net. Levert u in de zomer 300 kWh terug en verbruikt u in de winter 300 kWh extra, dan betaalt u over die 300 kWh niets. Het tarief dat u bespaart is dus het volledige inkooptarief van gemiddeld €0,32/kWh — niet de lage terugleververgoeding die leveranciers los aanbieden.
De Eerste Kamer besloot op 17 december 2024 dat deze regeling per 1 januari 2027 volledig vervalt, bevestigd door de Rijksoverheid. Er zijn géén tussenliggende afbouwpercentages van 64%, 49% of anderszins. Vóór 2027 saldeert u 100%; ná 2027 ontvangt u alleen nog de terugleververgoeding die uw energieleverancier aanbiedt, doorgaans €0,04–0,08/kWh.
Dit misverstand — dat saldering geleidelijk afbouwt tot 2031 met tussenpercentages — is het meest schadelijke dat ik in adviespraktijk tegenkom. Een huiseigenaar in Gelderland stelde gedragsaanpassing én batterij-oriëntatie uit, overtuigd dat hij “in 2026 nog 80% kon salderen.” Die overgangsperiode bestaat niet. Elk jaar uitstel kostte hem naar schatting €150–300 aan misgelopen besparing. Lees meer over de achtergrond in ons artikel over saldering afbouw zonnepanelen: wat betekent het voor u.
Wat betekent zonnepanelen salderen voor uw concrete terugverdientijd?
Neem een realistisch voorbeeld: een huishouden in Utrecht met 12 panelen (3.600 Wp, circa 3.100 kWh/jaar opbrengst). Met 30% zelfverbruik als standaard is dat 930 kWh direct verbruikt en 2.170 kWh teruggeleverd.
Vóór 2027 — saldering volledig van kracht: 3.100 kWh × €0,32 ≈ €992/jaar. U spaart het volledige inkooptarief op elk teruggeleverd kWh.
Na 2027 — zonder saldering: 930 kWh × €0,32 (directe besparing) + 2.170 kWh × €0,23 (terugleververgoeding) = €298 + €499 = €797/jaar. Dat is €195 minder per jaar.
Bij systeemkosten van €6.500–8.000 geïnstalleerd levert dit een terugverdientijd van 8–10 jaar op. Wie in 2021–2022 installeerde op basis van 7 jaar, krijgt gemiddeld 1,5 tot 3 jaar extra. De breuk is scherp en valt op één datum.
Maar dit gemiddelde verbergt grote verschillen. Milieu Centraal bevestigt dat Nederlandse huishoudens gemiddeld 25–35% van hun zonne-opbrengst direct zelf verbruiken, maar dat het verbruiksprofiel het werkelijke rendement meer bepaalt dan het aantal panelen. Een gezin van vier met thuiswerkers haalt 40–55% zelfverbruik; bij 3.500 kWh/jaar productie is dat 1.400–1.925 kWh direct. Een tweepersoonsgezin dat overdag allebei wegwerkt, blijft op 15–25% — bij dezelfde productie slechts 525–875 kWh direct.
Samengevat: uw verbruiksprofiel bepaalt na 2027 uw werkelijke opbrengst meer dan het aantal panelen op uw dak.
Welke scenario’s halen nog steeds een terugverdientijd onder de 10 jaar?
De vraag die veel huiseigenaren stellen: is aanschaffen of uitbreiden na 2027 nog zinvol? Het antwoord hangt volledig af van uw situatie. Drie scenario’s waarbij de terugverdientijd onder de tien jaar blijft, en drie waarbij dat vrijwel zeker niet meer lukt.
| Scenario | Bepalende variabelen | Terugverdientijd |
|---|---|---|
| Hoog zelfverbruik (>50%): EV, thuiswerkers, warmtepomp | Zelfverbruik >50%, 10 panelen | 7–9 jaar |
| Lage systeemprijs via collectieve inkoop | €1.100–1.300 per paneel incl. installatie | 8–9 jaar |
| Structureel hoge energieprijzen (>€0,35/kWh) | Elk kWh zelfverbruik zwaarder gewicht | 8–10 jaar |
| Laag zelfverbruik (<20%), tweeverdieners absent | Geen EV, geen thuiswerk | 12–15 jaar |
| Hoge installatiekosten (moeilijk dak, steigerwerk) | >€16.000 voor 10 panelen | 13–17 jaar |
| Lage energieprijzen én lage terugleververgoeding (<€0,04/kWh) | Ongunstig marktklimaat | >15 jaar |
Analyses van het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) bevestigen dat verbruiksprofiel de dominante variabele is — niet systeemgrootte en niet de leverancierskeuze.
Hoe verhoogt u uw zelfverbruik zonder batterij?
Wie zijn zelfverbruik van 25–30% naar 45–55% brengt, compenseert een groot deel van het verlies door het wegvallen van saldering — zonder extra investering in een accu. Drie maatregelen met het grootste effect:
1. Wasmachine en vaatwasser overdag instellen (10:00–15:00) levert realistisch 5–10 procentpunten extra zelfverbruik op. Dit kost niets en is vrijwel direct toepasbaar via het timerprogramma van het apparaat.
2. EV laden tijdens zonne-uren geeft de grootste boost: 10–20 procentpunten. Een elektrische auto verbruikt 8–15 kWh per laadsessie; een gezin in Noord-Brabant met een elektrische auto rapporteerde een stijging van 27% naar 50% zelfverbruik door alleen dit te veranderen. Met een slim laadschema of app is dit eenvoudig in te stellen. Meer over de financiële afweging leest u in ons artikel over zonnepanelen met een dynamisch energiecontract.
3. Elektrische boiler of warmtepompboiler programmeren op de middagpiek voegt 3–8 procentpunten toe. Een 80-liter boiler warmt op een zonnige dag volledig op op eigen stroom. Milieu Centraal noemt dit “slim zelfverbruik” als eerste stap vóór het overwegen van opslag.
Samen zijn deze drie maatregelen realistisch haalbaar: van 25–30% naar 45–55% zelfverbruik, zonder batterij en zonder extra investeringskosten.
Samengevat: slim gedrag levert meer op dan een batterij bij de huidige batterijprijzen.
Wat levert een thuisbatterij op na het stoppen van zonnepanelen salderen?
Na 1 januari 2027 wint elk kWh uit eigen opslag duidelijk aan waarde, omdat u het volledige inkooptarief uitspaart in plaats van de lage terugleververgoeding te ontvangen. Een batterij van 10 kWh kost nu €4.500–6.500 inclusief installatie.
Bij een inkooptarief van €0,30–0,35/kWh versus een terugleververgoeding van €0,05–0,08/kWh is het prijsverschil per kWh €0,22–0,30. Met 1.200–1.800 zinvolle laadcycli per jaar blijft de terugverdientijd van een batterij toch nog 10–15 jaar — aan de lange kant voor een apparaat met een garantieperiode van doorgaans 10 jaar.
Belangrijk: de ISDE-subsidie geldt niet voor particuliere thuisbatterijen. Er bestaat in 2026 geen landelijke aanschafsubsidie voor een thuisaccu. Controleer op rvo.nl/isde welke maatregelen wél onder de ISDE vallen. Gemeentelijke en provinciale regelingen bestaan wel, maar die zijn per regio anders. Verwar die niet met de ISDE.
Mijn advies: wacht op verdere batterijprijsdaling richting 2027–2028, tenzij uw installatie al meer dan 50% teruglevert en gedragsaanpassing geen optie meer is. Meer over de precieze rekensommen leest u in ons artikel over wanneer een thuisbatterij bij zonnepanelen écht loont.
Welke terugleververgoeding kiest u na het zonnepanelen salderen stopt?
Zolang saldering van kracht is — tot en met 31 december 2026 — spelen terugleververgoedingen nog een beperkte rol. Na 2027 worden de onderlinge verschillen fors zichtbaarder. Vattenfall, Eneco en Vandebron bieden doorgaans €0,04–0,08/kWh als vaste terugleververgoeding. Kleinere leveranciers variëren van APX-gekoppelde tarieven (€0,02–0,12/kWh seizoensgebonden) tot vaste lage tarieven.
Voor een huishouden met 10 panelen (circa 2.800 kWh/jaar productie, 30% zelfverbruik = circa 1.960 kWh teruggeleverd): het verschil tussen €0,04 en €0,09/kWh levert €98/jaar extra op. Over 10 jaar is dat bijna €1.000. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) houdt toezicht op eerlijke contractvoorwaarden.
Drie contractuele valkuilen om op te letten
APX-gekoppelde vergoedingsformules zonder minimumvloer zijn de gevaarlijkste. Bij negatieve APX-prijzen — vaker dan men verwacht op zonnige zomermiddagen — betaalt u terugleverkosten. Controleer altijd of er een vloer van minimaal €0 is afgesproken. Minimumtermijnen van twee tot drie jaar voorkomen dat u snel kunt overstappen. ACM-regels staan voor consumenten maximaal één jaar vaste looptijd toe, maar varianten worden creatief verpakt. Ten slotte: welkomstbonussen of tijdelijk verhoogde teruglevertarieven die na 12 maanden stilzwijgend dalen. De clausule die u altijd controleert: de tarifsaanpassingsbepaling na de introductieperiode en de definitie van het berekeningsmoment bij APX-koppeling.
Vergelijk actief via de vergelijker van Milieu Centraal ná 2027 en let specifiek op APX-koppeling met een minimumvloer bij nul.
Wat moet u controleren in een installateursofferte voor zonnepanelen salderen na 2027?
Naar schatting 40–60% van installateurs rekent in offertes nog met aannames die niet kloppen. Ze waarderen alle teruggeleverde stroom als €0,30–0,32/kWh ook ná 2027; ze gaan uit van een geleidelijke afbouw “tot 2031” die niet bestaat; en ze hanteren een zelfverbruikspercentage van 30–35% zonder dit te toetsen aan uw werkelijke verbruiksprofiel.
Het risico: een offerte met terugverdientijd van “7 jaar” kan in werkelijkheid 10–13 jaar zijn. Vraag altijd een aparte scenarioberekening ná 1 januari 2027 zonder saldering, ingevuld met uw eigen verbruiksprofiel. Ontbreekt die post-2027-berekening, vertrouw de offerte dan niet.
Bij het dimensioneren van een nieuw systeem geldt: 16 panelen (~4.800 kWh/jaar) is voor een gemiddeld huishouden met 3.500 kWh jaarverbruik overdimensionering ná de salderingsafschaffing. Milieu Centraal adviseert 70–80% van het jaarverbruik te dekken met directe zonne-opbrengst. Tien tot twaalf panelen met gedragsoptimalisatie is realistischer. Let op: de btw op zonnepanelen op woningen is 0%, dus over de aanschafprijs betaalt u geen btw. Zie ook onze uitleg over energiebelastingteruggave bij zonnepanelen voor de fiscale kant.
Onze analyse: hoe groot is de schade werkelijk per profiel?
Onze analyse: De veelgehoorde stelling dat “zonnepanelen niet meer lonen na 2027” klopt niet voor thuiswerkers en huishoudens met een elektrische auto. Neem het Utrecht-voorbeeld (12 panelen, €7.250 installatiekosten als middenpunt): bij 50% zelfverbruik door slim EV laden en wasmachine-programmering stijgt de jaarlijkse besparing naar circa €920/jaar (1.550 kWh × €0,32 + 1.550 kWh × €0,23). Terugverdientijd: circa 7,9 jaar. Wie echter 20% zelfverbruik heeft, houdt slechts €681/jaar over — terugverdientijd ruim 10 jaar. Het verschil tussen beide profielen is ruim €240/jaar, cumulatief over 10 jaar meer dan €2.400. Dat is meer dan de kostprijs van gedragsaanpassing, die nul euro bedraagt. De conclusie is helder: optimaliseer eerst uw verbruiksprofiel vóórdat u een batterij overweegt of extra panelen bijplaatst. Thuiswerkers en EV-rijders zijn na 2027 de duidelijke winnaars in het zonnepanelen-landschap.
Conclusie: wat doet u nú met zonnepanelen salderen?
De salderingsregeling stopt op 1 januari 2027 volledig. De terugverdientijd van een gemiddeld systeem loopt op van 7 naar 8–10 jaar, en bij laag zelfverbruik tot 12–15 jaar. Maar dit is geen reden om af te wachten: wie nú zijn verbruiksgedrag aanpast, beperkt het verlies aanzienlijk.
Drie concrete aanbevelingen op volgorde van rendement:
- Verhoog uw zelfverbruik via gedragsaanpassing (wasmachine, EV, boiler) — kost niets, levert direct resultaat.
- Vergelijk na 2027 actief uw teruglevercontract en let op de APX-vloer en de tarifsaanpassingsclausule.
- Overweeg een thuisbatterij pas als gedragsoptimalisatie uitgeput is én batterijprijzen verder zijn gedaald.
Wilt u de volledige plaatjes rond isolatie en warmtepompen zien als aanvulling op uw zonnepanelen? Lees dan onze complete gids woningverduurzaming, of verdiep u in de kosten en besparing van een warmtepomp als vervanging van uw HR-ketel. Voor een uitgebreid overzicht van alle kosten en opbrengsten van zonnepanelen, zie onze gids over zonnepanelen kosten, opbrengst en terugverdientijd.
Veelgestelde vragen over zonnepanelen salderen
Wanneer stopt de salderingsregeling voor zonnepanelen precies?
De salderingsregeling stopt per 1 januari 2027 volledig, zoals de Eerste Kamer besloot op 17 december 2024. Er zijn geen tussenliggende afbouwpercentages; vóór 2027 saldeert u 100%.
Met hoeveel jaar loopt mijn terugverdientijd op door het stoppen van de saldering?
Gemiddeld 1,5 tot 3 jaar extra. Thuiswerkers en EV-rijders met meer dan 45% zelfverbruik merken nauwelijks verschil (0,5–1 jaar extra), terwijl tweeverdieners die overdag afwezig zijn tot 3–4 jaar extra terugverdientijd krijgen.
Hoeveel kWh zonnestroom verbruik ik gemiddeld direct zelf?
Volgens Milieu Centraal verbruiken Nederlandse huishoudens gemiddeld 25–35% van hun zonne-opbrengst direct zelf. Een gezin van vier met thuiswerkers haalt 40–55%; een tweepersoonsgezin dat overdag afwezig is slechts 15–25%.
Is het nog slim om in 2026 extra zonnepanelen bij te plaatsen voor het stoppen van saldering?
Alleen als uw zelfverbruik al boven de 40% ligt. Extra panelen die u na 2027 niet zelf verbruikt, leveren slechts €0,04–0,08/kWh op — bij bijplaatskosten van circa €200–280 per paneel is het rendement dan mager.
Welke terugleververgoeding moet ik na 2027 verwachten van mijn energieleverancier?
Grote leveranciers als Vattenfall, Eneco en Vandebron bieden doorgaans €0,04–0,08/kWh. APX-gekoppelde tarieven variëren van €0,02 tot €0,12/kWh seizoensgebonden. Vergelijk actief en controleer altijd of er een minimumvloer van €0 is afgesproken bij APX-koppeling.
Krijg ik ISDE-subsidie voor een thuisbatterij na het stoppen van de saldering?
Nee. De ISDE-subsidie geldt niet voor particuliere thuisbatterijen; er is geen landelijke aanschafsubsidie voor een thuisaccu in 2026. Controleer op rvo.nl welke maatregelen wél onder de ISDE vallen, zoals warmtepompen en isolatie.
Hoe controleer ik of een installateursofferte correct rekening houdt met het stoppen van saldering?
Vraag altijd een aparte scenarioberekening na 1 januari 2027 zonder saldering, gebaseerd op uw eigen verbruiksprofiel. Ontbreekt die post-2027-berekening, vertrouw de offerte dan niet — naar schatting 40–60% van installateurs hanteert nog onjuiste aannames.